GİRESUN/DOĞANKENT/ŞADI KÖYÜCorner left
Corner right

BİNLERCE SELAM OLSUN

Okunma Sayısı:4449


YAZARLAR - Emine GÜVENDİ TEKİN
Eklenme Tarihi:2018-03-08 19:13:19


Emine GÜVENDİ TEKİN

Kurtuluş Savaşı'nda bebeğini sırtına sarıp, cephaneler ıslanmasın diye sırtındaki paltosunu çıkarıp  üstüne örten, İnebolu’ya doğru giderken çetin kış şartları yüzünden, yolda bebeğiyle donarak şehit olan Şerife Bacı'ya binlerce selam olsun.

3 aylık bebeğini emzirip evde bırakırken ‘’Seni bana Allah verdi, ben de seni Allah’a emanet ediyorum, bebeğim anasız büyür de vatansız büyümez. ‘’Diyerek bir saat önce şehit düşen abisinin kasaturasını alarak Erzurum da Ruslarla mücadele eden Nene Hatun’a binlerce selam olsun.

Türkiye’nin birçok yerinde kadınları örgütleyerek bir çok cephede yer alan, erkek gibi giyinen, Milis müfreze komutanı olarak Batı Cephesin’de düşmanla baş başa, diş dişe çatışan kara, kuru, çelimsiz olduğu için ismini Atatürk’ün verdiği   Kara Fatma’ya binlerce selam olsun.

15 yaşındaki oğlunun başına kına yakarak Çanakkale Savaşı’na gönderen, ‘’Seni bu vatana kınalayarak kurban ettim oğul.’’ diyen Kınalı Hasan’ın ve tüm Mehmetçiklerimizin kahraman annelerine  binlerce kez selam olsun.

Kurtuluş Savaşı’nın gizli kahramanlarından, çok iyi ud çalan, iki üç dil bilen, Atatürk’ün her an yanı başında hizmetinde bulunan ve ona tam manasıyla aşık olan Çankaya Köşkü’nün ilk First Lady’si, Atatürk’ün imam nikahlı eşi Selanikli Fikriye Hanım'a binlerce kez selam olsun.

İzmir in işgali sırasında Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde hukuk eğitimini yarıda bırakarak memleketine dönen, zekasıyla insan etkileyen,  dört beş dil bilen ve Atatürk’e yabancı gazeteleri tercüme ederek kurtuluş mücadelesinde yardımcı olan,  Atatürk ün eşi Uşşakizadelerden  İzmirli Latife Hanım’a binlerce selam olsun.

"Ey Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil,  omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın " diyerek Türk kadınını yücelten Ulu Önder Atatürk'e binlerce selam olsun.

Cumhuriyet dönemi yazarı, akademisyen ve siyasetçi kimliği ile tarihe damgasını vuran Halide Edip’e binlerce selam olsun .

Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve Dünya’nın ilk kadın savaş uçağı pilotu Atatürk ün manevi kızı Sabiha Gökçen’e binlerce selam olsun.

 

Mahallesindeki konu komşuyu, sürdüğü kamyonetin  kasasına doldurarak Taksim’de Demokrasi Nöbeti tutan, 15 Temmuz’un simgesi haline gelen  kara çarşaflı Şerife Boz’a ve darbe gecesi hainlere karşı erkeklerle en ön saflarda yer tutan tüm kahraman kadınlarımıza  binlerce selam olsun.

Suriye sınırında savaşan Mehmetçiklere imece usulü toplanarak elleriyle sarma sarıp, yoğurt mayalayan, börekler çörekler açıp gönderen Hataylı kadınlarımıza ve diğer illerdeki tüm vatansever, merhametli kadınlarımıza binlerce selam olsun.

Çalışan, didinen, üreten, savaşçı, barışçı, hedefinden dönmeyen, bastığı yeri inleten, tuttuğunu koparan güçlü kadınlarımıza binlerce selam olsun.

Okuyan, araştıran, gelişime açık olan, dünkü yaptığını bugün beğenmeyen, bilgisinin üstüne her gün bir yenisini koyan yenilikçi kadınlarımıza  binlerce selam olsun.

Fabrikalarda asgari ücretle, ayağındaki sarı  çizmesiyle, erkeklere taş çıkartırcasına üç vardiya çalışan kadın işçilerimize binlerce selam olsun.

Elleri nasırlı,  yükünün altında iki büklüm olmuş, en çetin coğrafyaların en yılmaz bekçileri, en fedakar, en cefakar  çiftçi kadınlarımıza  binlerce selam olsun.

En zor mesleği icra eden, mesai saatleri hiç bitmeyen ev hanımlarına, memur, siyasetçi, yazar, akademisyen, öğretmen, doktor ve şimdi ismini sayamadığım  her meslek grubundaki tüm kadınlarımıza  binlerce kez  selam olsun.

Veee selam olsun, 8 Mart 1857 tarihinde, ABD’nin New York Şehri’nde daha iyi şartlarda çalışmak için grev yapan, polis engeliyle karşılaşıp fabrikaya kapatılan, kilitli bariyerleri aşamayıp çıkan yangında can veren 8 Mart’ın miladı olan 129 tane fabrika işçisi kadınlara.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.


EMİNE GÜVENDİ TEKİN 
8 MART 2018
 

 

 

Eklenme Tarihi: 08-03-2018

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

HENÜZ YAPILMIŞ YORUM YOK

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Çakır AYŞE
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.sadikoyu.com


proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 321
Bugün Tekil 238
Toplam Tekil 1436524