GİRESUN/DOĞANKENT/ŞADI KÖYÜCorner left
Corner right

Harşıt 2019 Seçimi

Okunma Sayısı:3726


YAZARLAR - Editör
Eklenme Tarihi:2019-04-04 20:37:34


Editör

2019 seçimlerine gidilirken Harşıt’taki aday bolluğu insana “acaba” dedirtiyor. Bir de adayların projeleri (sözde kalmazsa tabii) umudumuzu yeşertecek cinsten görülüyor.

12 yıldır ısrarla yazdıklarımızın, yıllar sonra Harşıt’ı yönetme iddiasında olanların projelerine girmesi umut verici fakat bu sözler kariyer çabasından mı yoksa Harşıt sevgisinden mi ağır basıyor emin değiliz.

Bizim hiçbir adaya uzaklığımız ya da yakınlığımız yok. Harşıt’tan ekonomik olarak bir beklentimiz de yok. Sadece ve sadece köklere olan aidiyetimizdendir bizim Harşıt derdimiz. Fakat Sn. İsmail Tarı’nın iyi bir vizyon çizdiği ve ekonomik sorunların farkına vardığı görülüyor.

Eski yöneticilerden veya siyasilerden “efendim şunu yaptık, bunu yaptık” iddialarının elle tutulur bir yanı yok. Harşıt’ın 20 hatta 30 yıldır kan kaybettiği ortada. Ekonomi çökmüş, göç almış başını gitmiş, eğitim çökmüş, turizm hiç yok, sosyal alanlar hak getire, çevre köyler başka uzak ilçelere bağlı, yeni Giresun-Gümüşhane sınırı çizilirken Harşıt uyumuş, konaklama vs vs, hangisini sayalım?

Milletvekili bile çıkardık ama yine sorunları çözemedik, yine küçülmekten kurtulamadık.

Harşıt’ın en büyük sorunu YOL sorunudur bayanlar baylar. Yol yapılmadığı sürece Harşıt’ın kalkınması mucizedir. Karayollarının trafik yoğunluk haritasına bakın, Harşıt yolundan daha az trafiği olan çok sayıda yolların bile duble yol kapsamına alındığını göreceksiniz. Ya da açın yine devletin karayolları web sitesini ve (bırakın Orduyu Samsunu, Gümüşhaneyi ve Erzurumu) Sinoptan “Ağrıya gideceğim, en kısa yol neresi” diye sorun bakalım size hangi yol güzergahını gösterecek. Ondan sonra Harşıt’ta siyaset yapanlara puan verin. 

Yapılması gereken işler için görevli olanların yaptıkları işler sıradan işlerdir. Övünülecek veya şan şöhret sağlayacak şey, ufuk açmak, rakiplerin önüne geçmek, vizyon oluşturmak, sıra dışı başarı elde etmektir.

Eğer Kavraz yolunu Kurtbeline bağlatabilirseniz “1-0” olur.

Eğer Harşıt granitini harekete geçirip, en az 200 istihdam sağlayabilirseniz, “2-0” olur.

Eğer Harşıt’ın köy sayısını 20 ye çıkartabilirseniz “3-0” olur.

Eğer Tirebolu-Torul yolunu engelden kurtarabilirseniz “4-0” olur.

Eğitim, konaklama, Harşıt’ta sosyal yaşam alanları oluşturulması, sokakların bakımı, temizlik vs, zaten olması gerekenler.  

İşin aslına bakarsanız Harşıt’ın olmazsa olmazının 50 yıldır yapılmayan Tirebolu-Torul yolu olduğunu görürsünüz, yani yerelden daha çok merkezi hükümetin konusu. Ama olmuyor, olamıyor. Bu konuyu yakında tüm detaylarıyla bir kez daha işleyeceğiz.

Yeni adayların projelerine gelince: eğitim ve sosyal yaşam alanları konularındaki hassasiyetin hemen her adayda öncelikli olması sevindirici. Tekrar altını çizelim ki: Hıdırellez-Çepni şenlikleri her bahar Harşıt’ın sosyal hayatına ve ekonomisine çok şey katacaktır. 

Sayın Rüşan Özden’in, Kavraz yolu, küçük sanayi ve muhtevasında fındık kırma, tekstil kereste vb projeleri, Tabiat parkı ve çevre köylerin Harşıt’a bağlanması, toplu konut ve imarı önemsemesi gibi düşünceleri Harşıta değer katacak fikirlerdir.

Sayın İsmail Tarı’nın istihdam ve buna bağlı olarak, granit, ahşap, tekstil ve beton santrali vb projeleri ilçenin ekonomisi açısından çok önemli. Yine dağlardaki şehitlikler, çevre köylerin Harşıt’a bağlanması, kentsel dönüşüm ve dar gelirliye konut fikirleri Harşıt’a değer katacak projelerdir.

Sayın Mehmet Kamacı’nın yine granit ve ağaç sanayini öncelemesi ve çevre köylerin Harşıt’a bağlanması konularını öncelemesi önemli.

Sayın Nazmiye Kabadayı cesaretli ve değerli bir insandır, iyi niyetle Harşıt’a hizmet etmiştir. Özellikle imar konusunda ve yüksek okul konusundaki çalışmaları takdire şayandır. Kuşkusuz seçilmesi halinde yeni projeleri vardır ama bize açıklamadığından, o konuda bir fikir beyan edemiyoruz.

Sayın Birol Tekin de kişisel olarak çok değerli bir insandır, başarısını Harşıt’ta yaşayanların takdirine bırakıyorum fakat özellikle kültürel anlamda Harşıt’ın tanıtımına verdiği katkıyı alkışlıyorum. Sayın Tekin’in de yeni faydalı projeleri vardır ama şu ana kadar bize ulaşmadı.

Her kim seçilirse seçilsin, defalarca Şadıhaber de duyurmaya çalıştığımız ve şimdi de adayların programlarına giren umut verici projelerin gerçekleşmesi için, Harşıt gerek ekonomik olarak gerekse sosyal yaşam olarak cazip bir ilçe haline getirilmelidir. Örneğin gel demekle hiçbir köy gelmez ama Harşıt cazip bir merkez olursa o zaman çevre köylerin Harşıt’a bağlanması da kolaylaşır. Aksi takdirde bu projeler düşünceden öteye gidemez. Bu anlamda yeni seçilecek başkana acizane bazı tavsiyelerimiz olacak, şimdi olmasa da belki 5 yıl sonra dikkate alınır.

1- İyi yetişmiş insanımız maalesef Harşıt’ı terk ediyor. Yeni başkanın dışarıdaki yetişmiş insan gücünden faydalanması hem kendi menfaatine hem de Harşıt’ın menfaatinedir. Mesela 10 kişilik bir gurbetçi grubu kurup, bir takım düşüncelerini burada tartıştırabilir.

2- Harşıt fiziki olarak da genişlemelidir. Tirebolu sınırından Kürtün sınırına kadar derenin belli bir mesafesi ve Aşağı Kuzan belediye sınırlarına dahil edilmelidir. Bu şekilde daha güçlü bir ilçe merkezi olur.

3- Yeni başkan, resmi olmasa bile, ilgili birçok konuda köylerle birlikte çözüm aramalıdır.

4- Harşıt ekonomisini Ağaç, Taş (granit) ve Turizm üzerine kurgulamalıdır. Bunların detaylarını tartışabiliriz.

5- Tirebolu-Torul yolu Harşıt’ın olmazsa olmazıdır. Bu konu elbette belediye başkanının görevi değil ama başkan her platformda bu konuyu tartıştırabilir, sürekli gündemde tutabilir, sivil toplum kuruluşları ve tüm iletişim kanallarından bu konuda faydalanabilir.

Bu beş maddenin dışında, küçük sanayi, otobüs terminali, yeme içme yeri, sosyal etkinlikler, sokaklar yollar, park bahçe, çevre temizliği, pazaryeri vs, vs. Zaten belediyenin sorumlu olduğu işlerdir, şimdiye kadar yapılmamış olması eksikliktir. Umarım gelecekte Harşıt Vadisi’nin merkezi Harşıt olur.

Peki 1 Nisandan sonra Harşıt’ta ne olacak?

Harşıt’ta yaşayanlar neleri isterse ya da istemezse onlar olacak.

Sevgiyle kalın

25/03/2019

Eklenme Tarihi: 04-04-2019

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

YORUMLAR

 
Abdullah PATAN aabdullahpatan@hotmail.com 26.03.2019 19:41:07

Hizmet Doankente gelecekse kimin getirdiine baklmazyeterki getirdiinden fazlasn gtrmesinler Faydal bir alma olmuTeekkrler

İrtibat:5388926763
 

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Çakır AYŞE
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.sadikoyu.com


proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 2
Dün Tekil 321
Bugün Tekil 218
Toplam Tekil 1436504