GİRESUN/DOĞANKENT/ŞADI KÖYÜCorner left
Corner right

Muhtar Emmiiii

Okunma Sayısı:2819


YAZARLAR - Abdullah Öner MERAL
Eklenme Tarihi:2019-03-27 00:12:19


Abdullah Öner MERAL

Bugüne kadar Mahalli İdareler seçimlerinde genellikle Doğankent Belediye seçimlerini takip etmeye, adayları değerlendirmeye, ilçenin nabzını tutmaya gayret gösterdim. 

Bu sene Şadı’daki ve diğer köylerdeki muhtarlık seçimlerini yazayım istedim.

Hemen şunu belirteyim ki amcamın köye muhtar adayı olmasının bu durum ile uzaktan yakından bir ilgisi yok. Onun propagandasını da yapmayacağım.

Harşıt’ın köylerindeki muhtarları genel olarak değerlendirdiğimizde hepsi sınıfta kalmıştır benim nazarımda. Komşu illerimizin köy muhtarlarının İstanbul’da köyleri için yatırım arayışlarını görünce bizim muhtarlara yuhhh diyesim geliyor.

Hüseyin Kandaz ve Mustafa Pirdal’ın muhtarlığı dönemlerinde köyde yaşadım. Çoçukluk dönemim olduğu için köy meseleleri ile ilgili pek birşey hatırlamıyorum. Osman Pir, Mehmet Yazar, Necati Tekin ve Kadir Pir son 30 yılın muhtarları. Şadı adına ne gibi bir eser yaptılar desem verecek cevap da bulamıyorum. Son 5 yıldır da köyde muhtar var mı yok mu belli değil.

Sorun yumağı haline gelmiş Şadı’da da, ülke genelinde olduğu gibi menfaatçilik, bencillik almış başını gitmiş. 2007 yılından bu yana Şadı’yı yazan, tanıtmaya çalışan bunun içinde büyük emek harcayan biri olarak köyümün düştüğü bu durum beni ziyadesiyle üzüyor.

Mehmet Yazar’ın muhtarlığı döneminde su yanına gelen yol 25 yıldır Akakbaşına çıkamamış, bırakın yan yolları köyün anayolları bile tamamlanamamış. Karşımızdaki yanımızdaki köylerde neredeyse her evin kapısına yol ulaşmış, birliği ile kültürü ile dayanışması ile Harşıt Vadisi’ne nam salmış Şanlı Şadı’da millet birbirinin yolunu engellemeyi büyük marifet saymış.

Ne kadar acı değil mi?

5. yaşını dolduran bir dernek var. Kültürümüzü yaşatmak için çıktık yola demiş, Şadıyı, Harşıtı her platformda tanıtmak için elinden geleni yapmış. Bu dernek 2 tane birlik gecesi, 3 tane kültür şöleni yapmış. İlk şölene dönemin muhtarı Kadir Pir katılmış, bunun dışındaki 4 etkinliğe ihtiyar heyetinden kim katılmış bu etkinliklere merak ediyorum. Bırakın katılmayı bu yıl derneğin düzenlediği 5. Yıl gecesine katılmamak için muhtar adayları aynı güne köyde toplantı bile koymuşlar.

O meşhur Eyyyttt lerden çekelim bi tane…

Eyy muhtar adayları, sizde daha derneğinize nasıl sahip çıkacağınızdan bihabersiniz, köyünüze nasıl sahip çıkacaksınız.

Onlarca öğretmen yetiştiren bir köy kendini temsil edecek bir öğretmenini bile köye muhtar yapamıyorsa varın gerisini siz düşünün.

Köyünden bihaber, köyünün suyuna, ormanına, sınırına, kültürüne, çocuklarına, yoluna sahip çıkamayanlar köyde muhtar adayı ya da muhtar oluyorsa kendini aydın adleden o çok bilmiş Şadılılar o köyde niye yaşıyor ki?

Görüyoruz ki Şadı ruhu çürümüş…

Efendilik, saygı, sevgi hak getire…

Her ne kadar bizim oyumuz İstanbul’da da olsa Şadı bizim de köyümüz. Biz de en az Şadı’da yaşayanlar kadar köyümüzü önemsiyor, köyümüze sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Nedense bazı köylülerimiz küçücük çıkarları uğruna koca bir köyün çıkarlarını hiçe sayıyorlar. Şimdi bunları burada tek tek yazmaya gerek yok. Hepimiz birbirimizi iyi tanıyoruz. Kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın.

Haaa… köyde yapılan yanlışları gerekirse tek tek de yazarım. Ama iç meselelerimizi buraya taşımayı uygun bulmadığımdan yazmıyorum.

Birde şu oy taşıma işi var.

Ülkemizin birçok yerinde özellikle köylerde bu muhtarlık seçimleri bir anda çok önemli hale geldi. Her ne kadar muhtarlara maaş bağlandı denilsede aslında bu maaş değil muhtarlığın masrafları için devletin verdiği ödenek.

Hal böyle olunca muhtar adayları da oy ithal etmeye kadar işi götürdü. Giresun ve ilçelerinde yaşayanların oylarını köye almalarına bir anlam verebiliriz de İstanbul’dan, Bursa’dan, Ankara’dan sadece muhtarlık seçimi için oyunu köye almak da neyin nesi? Bu hiç de etik bir davranış değil. Bu çıkarcılığın, adamcılığın sülaleciliğin, bencilliğin ta kendisi.

Bu seçimde oylarını Şadı’ya taşıyanların en azından Şadıda yaşayanlara haksızlık yaptıklarını bilmeleri gerekir. Kimin muhtar olacağını Şadı’da yaşayanlar karar vermeliydi.

İşin acı taraflarından biri de muhtar adaylarının köylüyü kutuplaştırma çabaları. Rakiplerine oy vereceğini düşündükleri insanların kendisine oy verecekler hakkında söylediklerini iddia ettikleri yalanlar, dolanlar, dümenler, dalavereler, oy hesapları, çıkar hesapları vs.

Benim Şadılı’dan beklentim bu seçimde Şadı’ya vizyon katacak, toplumun çıkarlarını ön plana çıkaracak, bir yumak haline gelen Şadı’nın sorunlarına tüm Şadılılarla çözüm arayacak bir muhtarın seçilmesi.

Bildiğim kadarıyla şu anda 4 aday var.

Şadılılar bu dört adaydan birini 5 yıllığına kendilerini temsil etmesi, köyün sorunlarını çözmesi için seçecek.

Kimseye şu adayı seç deme hakkımız yok.

Ancak Şadı’nın yol, sınır, yayla ve toplumsal dayanışma gibi sorunlarına çözüm bulabilecek bir muhtar seçmelerini umut ediyorum. Eğer mevcut muhtar adayları içinde bu özellikte bir muhtar adayı yoksa,  Şadılı kendine bir muhtar adayı bulmalı.

Şadı’nın kazanması umuduyla

27 Mart 2019

 

Eklenme Tarihi: 27-03-2019

Bu sitede yayınlanan yazıların tümünün yayın hakkı www.sadikoyu.com'a aittir.

Yazarın diğer yazılarını görmek için seçin.

YORUMLAR

 
Bayram bayemiroglu@mynet.com 27.03.2019 16:11:39

ister oku ister yaynla Abdullah yazn okudum tespitler hep doru keke bu tespitleri muhtar adaylar belli olmadan yapsaydn daha yerinde olurdunk amcann da adayl var ortadaherne kadar tarafsz yazsanda yle baksanda ok inandrc gelmez insanlarmza ben iletiim gurubunda muhtar aranyor derken bunun nn amak istedim ama he h ile hep geitirildiYol durumuna gelince orada yanldn dnyorum hep anlatrlar su yanna 8 defa dozer giti yol vurmaya mahalleli yer vermedihatta kaymakam bile gitmi ama zm olmamsonras ise 3 yl nce kdes parasn gvenlik ve atalaa bu yolu birletirmek iin ayrd ett yapld yine olmadgeen yl il zel idaresi yapaca dedi malum yere kadar geldi yine olmad niye olmuyor o mahalle zecek kyn birok noktasna yol vuruldu hep kendi imkanlr ile hatta mezarla yol vuruldu hemde altbaa indi para istenince sizin o taraftan dirinin yolu yok siz llere yol vurdunuz laf sylendihalbuki alt bata kimlerin kabri var bilirsinbu konular be kelime ile anlatlamaz ksaca kymzn sorunu ok zecek beyin gcnezveriyeekip olarak ihtiya var ekip dedimde hani projeler iin ekipler oluturulacakt nerede o bol keseden atanlar

İrtibat:
 

 

                                                             YORUM EKLE

MESAJINIZ(Max 3000 karekter)  Editör
Çakır AYŞE
Ekrem Ünlü
Sinan GÜVENDİ
Abdullah Öner MERAL
Emine GÜVENDİ TEKİN
Yakup PİR

TÜM YAZARLARI GÖR      REKLAM

www.sadikoyu.com


proje3

      ŞADI MENÜ         ZİYARETÇİLER

Aktif Ziyaretçi 1
Dün Tekil 321
Bugün Tekil 225
Toplam Tekil 1436511